megnyito

Az állami közfeladatot ellátó Nemzeti Művelődési Intézet, 19 megyei igazgatóságával megerősített országos szakmai hálózatán keresztül az egész Kárpát-medencére kiterjedő szakmai fejlesztő munkát végez. Közel egy éve járul hozzá a településeken az aktív közösségi élet elindításához, megőrzéséhez, az értékek feltárásához, a tudás átadásához. Az országos szakkörélet újraélesztésére indított program az aktív közösségi tevékenységek népszerűsítését tűzte ki célul, s az alkotást helyezi előtérbe a magyar kulturális hagyományok és tevékenységek megerősítésével.

2021 ősze és 2022 tavasza között az NMI koordinálásával 1481 szakkör valósult meg több száz településen, összesen 7405 szakköri résztvevő jelenlétével. Tatán a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság vállalta fel azt a feladatot, hogy összesen 20-20, heti gyakoriságú nemezelés, vesszőfonás és mézeskalács szakköri foglalkozást tart az érdeklődőknek Tóth Balázs Gergelyné Hubik Mónika (MZNT) vezetésével. A szükséges alapanyagokat és eszközöket (pl. kötényeket, gyapjút, vesszőt, a sütés kellékeit stb.) a Nemzeti Művelődési Intézet biztosította. 2022. május 3-án ezen foglalkozásokon született díszes mézesbábokat, nemezelt és vesszőből font kézműves alkotásokat állították ki a szervezők. 

Hornyák-Pálmai Éva, a Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatója köszöntötte elsőként a kiállításra érkezőket és az alkotókat. Elmondta, hogy az NMI 2000 szakkör támogatására kapott lehetőséget országos szinten. Ebből összesen 48 szakkör indult megyénkben, ezen belül is Tatán 3 alkotó közösség jött létre. Fantasztikus élménynek nevezte, amikor először megtekintette a kiállítás darabjainak fotóit a JógyakorlatOn felületen. Hatalmas jelentőséggel bír az olyan program, amely a közösségeket képes összehozni, s amely során azok erősödnek, összekovácsolódnak. Tudomást szerzett arról is, hogy jó kis beszélgetések is folytak az alkotómunka közben. Az itt látható eredmények, gyönyörű munkák pedig már magukért beszélnek.

Molnárné Tamás Anetta, a Tata és Térsége Kézműves Egyesület elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy A szakkör mozgalom legfőbb célja a művelődő közösségi élet újraindítása, az azonos érdeklődésű emberek összehozása, közösséggé formálása. Különböző népi kismesterségek alapjait sajátíthatták el a résztvevők – s mint az a kiállítási darabokon is látható, ez rendkívüli kreativitással és igyekezettel párosult. Az ismert fazekasmester hölgy végül kiemelte azt a kreatív megoldást, mellyel a mézeskalács-díszítéskor megtanult motívumokat éppen egy kerámia díszítésére is felhasználta egy szakköri tag.

A megnyitó utolsó akkordjaként, a házigazda szerepében Borsó Tibor, a népfőiskola elnöke szólt a közönséghez. Megköszönte a Tatai Rend-ház Kft.-nek, hogy helyet biztosított a kiállításnak. Kitért arra is, hogy a szakköri mozgalmat szervező NMI-vel régi az MZNT kapcsolata, de néhány évvel ezelőtt a népfőiskola a Nemzeti Művelődési Intézet kiemelt partnerévé vált. Fontosak tehát a szervezeti és közösségi kapcsolatok egyaránt, ezeket ápolni kell, s folytatni az együttműködést. Az elnök kifejezte azon kívánságát is, hogy még számos ilyen sikeres közös program valósulhasson meg a jövőben, ugyanilyen aktív és kreatív, lelkes résztvevőkkel, kiváló partneri együttműködésben. Végül pedig megköszönte kollégáinak a szakköri foglalkozások és a kiállítás szervezését, lebonyolítását.

Tatán a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság vállalta fel azt a feladatot, hogy összesen 20-20, heti gyakoriságú nemezelés, vesszőfonás és mézeskalács szakköri foglalkozást tart az érdeklődőknek Tóth Balázs Gergelyné Hubik Mónika (MZNT) vezetésével, Farkasdi Tünde (MZNT) és Mózes-Vigh Anita (MZNT) közreműködésével.

A tatai volt Piarista rendházban kedden délután megnyílt kiállítás május 17-ig látható.      

kezdokep
nezelodok2
nezelodok3
Előző cikkTizedik alkalommal rendezik meg a Forgórózsa Fesztivált hétvégén Tatabányán
Következő cikkSzalmonellás édességek kerültek a hazai boltokba