2024. április 15-én a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár rendezte meg azt az egész napos programot, melyen az idén 70 éves Oroszlány várossá nyilvánításához kapcsolódva, közművelődési, kulturális feladatokat ellátó szervezetek, intézmények mutatkozhattak be, valamint vehettek részt műhelybeszélgetéseken.
A köszöntőjében Székely Antal, a Humán Bizottság elnöke tartalmas tapasztalat- és eszmecserét kívánt a meghívásra érkező civileknek, mellyel mind saját, mind a ház, a város munkáját, működését segíthetik.
Első előadóként Kutenics Kinga kapott szót, aki a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Vármegyei Igazgatóságának igazgatóhelyettese. Az NMI tevékenységéről, működéséről szólva a legtöbbünk számára többnyire ismerős információkat ismertetett, hiszen a térségi kulturális civil szervezetek általában több ponton is kapcsolódnak az országos intézményhez. Kiemeljük itt a Petőfi Kulturális Programot, melynek két vármegyei központja Csolnok és Tata – ez utóbbinak Népfőiskolánk nem csak helyet adott a volt Piarista rendházban, hanem a sokrétű feladatot is kollégánk látja el.
Az NMI-t bemutató prezentációt egy különleges program követte („Szenior örömtánc”), melynek főszereplői táncoslábú hölgyek az idősebb korosztályból. Nyitrai Judittól, a csoport vezetőjétől megtudtuk, hogy ezt a táncot – amit „könnyed mozgásformának” is neveznek – már közel 200 oktató népszerűsíti országszerte, s nem kevés sikerrel.
Népfőiskolánk is meghívást kapott a szakmai napra azzal a felkéréssel együtt, hogy mutassuk be a 29 éves civil szervezet működésének legfőbb mérföldköveit, szakmai hátterét. Borsó Tibor elnök tartotta meg az előadást, külön kiemelve a névadónk és az egykori Tatai Népfőiskola máig ható szerepét, az élethosszig tartó tanulás biztosításának lehetőségeit (projektek megvalósításával, szabadegyetemi és kompetencia-fejlesztő képzésekkel). Az iskolai közösségi szolgálat jegyében végzett diákönkéntességről is szólt az elnök, hiszen ez a népfőiskola egyik sarkalatos tevékenysége: már az 5. IKSZ Börzét szerveztük tavaly azért, hogy a rendezvényen egymásra találjanak az önkénteseket fogadó szervezetek és a lehetőséget kereső diákok. Szó esett még sikerrel zárt nemzetközi Erasmus projektről, a partnerségi együttműködés fontosságáról, valamint a jövőre 30. évét ünneplő intézmény stratégiai céljairól is.
Kiemelkedő színfoltja volt a napnak, amikor Körtvélyfáy Zoltán igazgató kalauzolásával megtekintettük közösen a galériában helyet kapott kiállítást, mely a 70 éves város korabeli kulturális relikviáit vonultatta föl. Látható ott Országos Filharmónia bérleti hangversenyét hirdető plakát 1979/’80-ból (Kocsis Zoltán zongoraestjével), „Ki nyer ma? – Játék és muzsika tíz percben” rádiós vetélkedőre szóló meghívó, a „20 éves szocialista város, Oroszlány” vezetése által 1974-ben rendezett „Vértesi Napok” hirdetése, de Bródy János, Zalatnay Sarolta és az Omega nevét is megtaláljuk a könnyűzenei plakátokon. Korábban hírnevet szerző képzőművészek alkotásai is szerepelnek a kiállítás anyagában, így Krajcsirovics Henriké, Zámbó Kornélé, Kucsera Andrásé. Izgalmas időutazás vár arra, aki a kihelyezett vendégkönyvekbe is belelapoz, melyekben korabeli, már elsárgult újságcikkek (például „Dolgozók Lapja”) hirdetik a város 70 éves történetének kiemelkedő eseményeit.
Még egy látványos program vár arra, aki a művelési központban ismerkedne Oroszlány város kulturális életének részleteivel. Závory Zoltán emlékszobában ugyanis megtekinthetőek a képzőművész életművének legfontosabb darabja – a II. János Pál pápa 1991. évi magyarországi látogatására készülve festett „Életünk Krisztus” című plakátja, korai akvarelljei, vázlatai, családi emlékei, s az Oroszlányon töltött évei alatt általa vezetett képzőművészeti szakkör legtehetségesebb tagjainak alkotásai is. A művészről a város akkori vezetése 2005-ben utcát nevezett el, tisztelete jeléül.
A szakmai nap műhelybeszélgetésekkel, további civil szervezetek bemutatkozásával folytatódott.
Szöveg és fotók: Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette