Januártól 55%-kal drágul az áram és 41,8%-kal a gáz ára az átlagos olasz háztartásoknál – jelentette be a rengeteg családnak lesújtó hírt december 30-án este az olasz ARERA energiapiaci szabályozó hatóság.
A lépést az elképesztő energiaár emelkedés motiválta és ahogy Stefano Besseghini, az ARERA vezetője magyarázta a Reuters tudósítása szerint: ezek nem normál idők, hanem rendkívüliek, így sajnos rendkívüli döntést kellett hozniuk.
Sőt, még ennél is nagyobb, 65%-os áram- és 59,2%-os gázár-emeléssel néztek volna szembe az olasz háztartások, ha nem engedte volna el a kormány a rendszerhasználati díjat (mintegy 8 milliárd euró összegben). Ez a díj a havi lakossági áram- és gázszámlák végösszegének mintegy 20%-át teszi ki és olyan tételeket fedez, mint a megújuló energiás projektek támogatása, vagy a nukleáris létesítmények leszerelésének tartalékalapja.
Az ARERA negyedévente határozza meg a lakossági energiadíjakat, így tehát most a brutális áremelés januártól márciusig tart. Ha nem esnek vissza markánsan az energiaárak március végéig (félő, hogy nem igazán), akkor az olasz háztartások megnövekedett terhei tartósan megmaradhatnak.
Érdemes kontextusba helyezni a fenti olasz lépést, amiben segít a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) december 17-én kiadott európai összesítője. Eszerint az áramárak az európai uniós fővárosokban átlagosan 24,75%-kal drágultak januárról novemberre, a gázárak pedig 54,6%-kal (a budapesti árak csak 1,5-1,5%-kal nőttek a forint gyengülése miatt). A római áramár már ezalatt az időszak alatt is 23,5%-kal, a gázár pedig 54,1%-kal ugrott, így tehát most ezekről a megemelkedett árszintekről fognak drasztikusan tovább emelkedni az olasz rezsiárak.
Magyarországon az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia és a földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben – emlékeztet a MEKH.
Forrás: portfolio.hu