image

Klubunk öt éve működik.

Mivel beszélgetős formát választottunk, nem nagyon tudunk magunkról konkrétumot bemutatni. Nem állítunk elő semmiféle produktumot, amit ki lehetne tenni a faliújságra, vagy kiállításon büszkélkedni vele.

Így az évforduló kapcsán egy előadás-sorozattal nyitottunk a nyilvánosság felé, mely az ÖTÖS!!! címet kapta.

A sorozat szeptemberben, a Tatai Civil Hét keretében indult, „Népfőiskolai kezdetek” címmel.

Dr. Márkus Mihály nyugalmazott ref. püspök, népfőiskolánk tiszteletbeli elnöke igen érzékletesen mutatta be az első Tatai Népfőiskola megalakítása idején uralkodó társadalmi klímát, amit mi nem éltünk át, csak tényszerű fogalmaink vannak róla.  „Minden tisztelet az alapítóké!”. Szerinte rendkívül fontos, hogy legyen egy hely, egy fórum, egy mozgalom, ahol a tagságnak segítenek eligazodni a világban, megbeszélhetők közös ügyek, megoszthatjuk gondolatainkat egymással, és gazdagodhatunk tudásban.”

Reménykedünk abban, hogy az elhangzottak adtak alkalmat a régmúlt átgondolására, a mai korral való összevetésre – hogy milyen körülmények és kivételes személyek kellenek rendkívüli, évtizedek múltán is értékes tettek véghezviteléhez.

A második előadásra októberben került sor, „Ökológiai megtérés” címmel.

Czumpf Attila humánökológus, népfőiskolánk alapító tagja nagy léptékekkel, rövid megállókkal végigvezetett bennünket történelmi, természeti korszakok évezredein, napjainkig. A természet nem felejt! Ez a mondat összegzi benyomásaimat a mintegy kétórás letaglózó előadás után. Szerencsére Czumpf Attila sziporkázó személyisége, humora egy magas szintű, mégis élvezhető délutánt varázsolt.

A harmadik alkalom novemberben volt, az előadást Forgó Pál nyugalmazott honvéd alezredes tartotta, az alábbi tudósítást is ő készítette.

image 1

A magyar királyi honvédség (tata) tóvárosi alakulata a megalakulástól az I. vh. kezdetéig

Emlékezni kell, mert: „A haza elvész, ha az apákat lábbal tiporják.”
(Honoré de Balzac)

„Egy nemzet legnagyobb kincse: a fiainak a haza javára való legönzetlenebb áldozatkészsége. Ez volt alapja a magyar nemzet ezeréves múltjának és lészen biztosítéka egy fényes jövőnek.”
(József főherceg)

A Tatára tervezett 64. honvéd zászlóalj a budai katonai kerület állományába tartozott. Megalakítására 1869-ben került sor. Az alakulatnak végül nem Tata, hanem Tóváros adott otthont, az Agostyáni út 4. szám alatti objektum került kiutalásra laktanyaként (ma Vaszary iskola). A zászlóalj 4 gyalogszázaddal rendelkezett.

A zászlóalj első parancsnoka Schiffler Ferenc m. kir. honvéd alezredes volt (az első világháborúig az alakulatnak 14 parancsnoka volt). Az első, Schiffler Ferenc m. kir. honvéd alezredes volt. Érdekességképpen: a zászlóalj első orvosa: Dr. Hamary Dániel, egykori komáromi honvéd tüzérhadnagy lett.

Egy alakulat részére nagy jelentőségű a csapatzászló. A 64. honvéd zászlóalj részére adományozott csapatzászló avatására 1872.07.16-án került sor ünnepélyes keretek között. A zászlóanya gróf Károlyi Istvánné, Orczy Mária bárónő volt.

A tóvárosi honvéd zászlóalj szerves részét képezte a településnek. Rendszeresek voltak a találkozók a bálokon, melyeket sok esetben az alakulat tisztikara rendezett, nagy megelégedésére az eladósorba került kisasszonyoknak. De részt vettek a katonák tűzesetek, egyéb káresemények felszámolásában is. Jó együttműködés alakult ki a település lakosai és a katonák között, mondhatjuk, kölcsönös tisztelet. A katonák ellátásában a lakosság is részt vett, hiszen az élelmezéstől a mosatáson át a bőráruk beszerzéséig minden a helyi iparosoktól, kereskedőktől történt. A Tata környéki hadgyakorlatok megmozgatták a lakosságot, felpezsdítették a kereskedelmet. Az 1889. évi hadgyakorlat során mintegy 5000 fővel emelkedett a település létszáma. A katonák, a lovak elhelyezése, ellátása nagy feladat volt a kereskedők, iparosok, gazdák számára. Az 1897. évi hadgyakorlat idején a grófi kastély vendége volt I. Ferenc József császár és király, valamint II. Vilmos német császár és népes kísérete is.

A zászlóalj állományában szolgálatot teljesítőkről néhány érdekesség. 1872 márciusában a zászlóalj egyik századparancsnoka volt Csesznák Benő százados (később cs. és kir. altábornagy), aki 1895-ben a 73.dd., majd 1899-ben az 1. honvédkerület parancsnoka lett.

Az alkulatnál kezdte meg szolgálatát kismagyari Magyari Lajos címzetes tizedes, aki kiemelkedő katonai tanulmányai eredményeként hadnaggyá lépett elő. A helyi kapcsolatok eredményességét jelzi, hogy helyi lányt vett feleségül (Besenbach Adalberta), így születhetett meg 1888-ban a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaságnak is nevet adó első fiuk, Magyary Zoltán Gyula. Magyary Lajos ezredest érte az a megtiszteltetés, hogy 1913 márciusában megalakíthatta Budapesten a 29. gyalogezredet, azonban váratlanul, 1913 áprilisában, betegség következtében meghalt.

A negyedik alkalom decemberben jelentkezik, „Válogatás a népfőiskola szakmai programjaiból” címmel. Az éppen 30. évébe lépő népfőiskola múltjából Keresztesi József, a népfőiskola alapító tagja és szakmai vezetője, jelenleg örökös tiszteletbeli elnöke csemegézik.

image 2

Az ötödik alkalom januárban tervezés, illetve módosítás fázisában van.

TÜZIJÁTÉK IS VOLT!     

Természetesen nem szabadtéri, nagyszabású, csak egy születésnapi tortára való.

Ezzel adtuk meg ünnepi jellegét az évfordulós partinak, amit saját körben tartottunk meg. Borsó Tibor elnök a népfőiskola tevékenységéről részletes tájékoztatót adott.  Köszönjük részvételét és elismerő, dicsérő szavait.

Sor került az ünnepi torta felvágására és elfogyasztására is, ami a tagok által hozott csemegék mellett megédesítette perceinket.

Az öt évet értékelő és a jövőt is érintő, kellemes baráti beszélgetéssel töltöttük a napot.

Ez a kis sziget a társadalmi életben, különös tekintettel a zavaros és nehéz körülményekre és a személyes élethelyzetek változásaira, nagyon értékelendő.

A saját épülésünkre és szórakozására végzett tevékenységünket a népfőiskola szakmai eredményének részeként értékeljük.

Az összetartozásunk kulcsa lehet, hogy tagjaink mindegyike rendkívül intelligens, akik tisztelik egymást, és megbecsülik ezt a közösséget.

image

Klubtevékenységünk minősítése csillagos ÖTÖS!!!

Fejér Mária
klubvezető

Előző cikkXX. Stratégiai Konferencián vettünk részt – de nem csak nézőként, hanem nyertes kiállítóként
Következő cikkTAVIDÖK diákpolgármester választás