Teli gumi ablakmoso kovetesi tavolsag ezek a leghasznosabb tippek a biztonsagos teli vezeteshez

Az autóvezetők különféle útviszonyokkal és vezetési körülményekkel találkozhatnak a téli hónapokban. A száraz hideg útfelületektől az esőn át a fagyos, jeges utakig bármi előfordulhat, ezért a legjobb, ha autónk téli időszakra való felkészítésével nem várjuk meg az első hó érkezését.

A rövidebb utak éppolyan komoly kihívást jelenthetnek, mint a hosszabbak. Különösen igaz ez akkor, ha rosszak a fényviszonyok, az utak pedig síkosak. A biztonság elsődleges fontosságú, ezért a Goodyear néhány tippel segít, hogy a zordabb téli időszakok során is biztonságosan közlekedhessen autójával.

Mielőtt útnak indulunk – különösen, ha hosszabb útra megyünk –, fontos, hogy ellenőrizzük az autónkat. Fontoljuk meg, hogy néhány további alapvető dolgot is becsomagoljunk arra az esetre, ha hó akadályozza továbbjutást, vagy várnunk kell az autómentőre, mert lerobbant az autónk. Indulás előtt győződjön meg róla, hogy a szélvédő és az ablakok teljesen páramentesek, és nincs rajtuk semmilyen lecsapódás. A rossz látási viszonyok ugyanis növelik a balesetek esélyét. Bizonyosodjunk meg autónk összes lámpájának megfelelő működéséről is, mivel a rossz megvilágítás azt jelenti, hogy a többi közlekedő nem látja meg könnyen az autónkat, így nő a baleset kockázata.

Érdemes ellenőriznünk az ablaktörlők állapotát is: fontos, hogy épek legyenek. Szintén vizsgáljuk meg a szélvédőmosó folyadék szintjét, és öntsünk a téli körülményeknek megfelelő folyadékot a tartályba. Az akkumulátor töltöttségi állapotát is ellenőrizzük, mivel ha elakadunk, és nincs elég energia az autóban, fázhatunk, amíg az autómentőre várunk.

Fontos, hogy az autó egyéb felületein (pl. motorháztető, tető, csomagtér ajtó) se hagyjunk vastag hóréteget, az később a menetszél hatására leválhat és balesetveszélyes helyzetet idézhet elő.

Az abroncsok természetesen kulcsfontosságúak a biztonságos téli vezetés szempontjából. A mintamélység ellenőrzése kiemelten fontos, mindenképpen az előírt szinten belül kell lennie. Nézzük meg továbbá a keréknyomást is, mivel a túl alacsony vagy túl magas nyomás egyaránt befolyásolja a tapadást. Hideg időjárási körülmények esetén a levegőnyomás csökkenhet, ezért fontos mindig odafigyelnünk a keréknyomásra, hogy optimális tapadási felületet tarthassunk fenn hideg, nedves vagy havas útkörülmények között is. Függetlenül attól, hogy az országunk előírja-e vagy sem, ajánlott megfelelő téli abroncsokat felszerelni, amikor a kinti hőmérséklet csökkenni kezd és zordabbá válnak az időjárási körülmények.

A balesetek megakadályozása miatt különösen fontos, hogy a körülményeknek megfelelően vezessünk, és elegendő követési távolságot tartsunk a lassításhoz és a megálláshoz. Jeges utakon a féktávolság akár a tízszeresére is nőhet, sőt, még nyirkos vagy nedves időben is csökken a tapadás és nő a féktávolság. Szintén fontos óvatosan fékezni, nehogy a jármű megcsússzon. Használjuk a motorféket a lassításhoz, mivel így kisebb az esélye, hogy a kerekek blokkolnak és az autó megcsúszik. Ha hóban rekedünk, kapcsoljuk autónkat magasabb sebességfokozatba, így lassan ki tudunk jönni. Ha erősen lépünk a gázra, kipörögnek a kerekek, az autó pedig még mélyebbre kerül a hóban.

Mindenekfelett akkor közlekedhetünk biztonságosan téli körülmények között, ha óvatosan manőverezünk és állandóan odafigyelünk a folyamatosan változó útkörülményekre.

Vigyünk magunkkal takarókat és meleg ruhát arra az esetre, ha félre kellene állnunk. Némi harapnivaló és víz szintén jól jöhet, valamint nem árt egy ásó sem, amellyel kiáshatjuk magunkat a hótorlaszból. Elengedhetetlen a láthatósági kabát vagy mellény, hogy jobban látható legyen, és érdemes a kesztyűtartóban tartania egy zseblámpát is. Néhány országban jogi előírás mindig magunknál tartani egy tartalék izzókészletet, elsősegélydobozt, elakadásjelző háromszöget és láthatósági mellényt, de érdemes ezekkel mindenképp kiegészíteni a téli készletet, valamint utánajárni a lakóhelyünkön érvényes helyi jogszabályoknak. A téli felszerelések listájához hozzáadhatunk még néhány hasznos dolgot, például az autós okostelefon-töltőt, vagy akár egy tűzoltó készüléket is, hogy minden eshetőségre felkészüljünk. Tervezzünk elegendő időt az útra: a zordabb téli vezetési körülmények miatt valószínűleg tovább tart, míg eljutunk úti célunkhoz.

Forrás: blikk.hu

Előző cikkMüller Cecília: A harmadik oltás újra 80-90 százalékra emeli az ellenanyagszintet
Következő cikkA gyártási felület duplázására készül a Becton Dickinson gyára a Tatabánya-Környe Ipari Parkban