szulohaz koszorukkal

A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság névadója és egyben városunk egykori szülötte, Magyary Zoltán születésének 135. évfordulójára emlékezve a közigazgatás-tudós, egyetemi tanár városukhoz kötődő helyszínein június 7-én koszorúzási ünnepséget tartott.  

Elsőként Magyary szülőháza előtt gyűltek össze a megemlékezők, ahol Michl József polgármester köszöntő szavait hallgatták. Beszédében először kiemelte: azzal a jó érzéssel állhatunk ott, a szülőház előtt, hogy Magyary életművét napjainkban is nagyra becsüljük, és igyekszünk az általa megmutatott irányban előre haladni. A polgármester párhuzamot vont Magyary kora és jelenünk között mind a kihívások, a kor embere előtt álló változások megléte, mind a megújulás lehetősége szempontjából. Álljon tehát előttünk példaképként Magyary Zoltán és munkássága, ápoljuk emlékét. Köszönetét fejezte ki végül a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaságnak és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara Magyary Zoltán Szakkollégiumának azért, amiért a két intézmény évtizedek óta gondozza a Magyary szellemi hagyatékot, méltón megemlékezve a névadóról.    

Ezt követően a Tatai Járási Hivatalnál koszorúztunk, ahol beszédet mondott Ströcker Zoltán hivatalvezető. Ezúttal a „nemzet szolgálatát” a közigazgatás egy adott szakmai területét bemutatva írta le kellő részleteséggel – s ez a szociális területen (gyámügy, gyermekvédelem) végzett nemzeti szolgálat. Szerinte az adott témakör szűk kört érint, „problémás” eseteket jelent, így gyakorta elmarad a méltatás ezen változatos és sokrétű feladatkörnél. Ez utóbbiról néhány példát is felsorolt a hivatalvezető: szoros kapcsolattartás, preventív intézkedés, pénzbeli ellátás, gyámkirendelés, gyermekvédelem, családba helyezés, nevelésbe vétel, nagykorú személyek gondnokság alá helyezése, pártfogó kirendelése – vagyis komplex ügykezelésről, sokösszetevős döntési folyamatról beszélünk. Magának az ügy kezelőjének is sokféle szakmai tudással és személyes kompetenciával kell rendelkeznie ehhez a feladatkörhöz: kellő érzékenység, rátermettség, pszichológiai ismeretek, tárgyalástechnikai készségek, konfliktuskezelés szükségeltetnek. A területen dolgozók közös célért küzdenek a mindennapokban – s ez az egyéni boldogulás és önmegvalósítás elősegítése, a nehéz élethelyzetbe jutott emberek támogatása.

Magyary Zoltán és felesége, Techert Margit a tatai Környei úti temetőben alussza örök álmát. Népfőiskolánk fontosnak tartja, hogy a tudós házaspár nyugvóhelyén is megemlékezzen munkásságukról, életművükről. A sírhelynél Ferjáncz Ábrahám, az NKE ÁNK Magyary Zoltán Szakkollégiumának tagja méltatta a Magyary házaspár örökérvényű érdemeit. Elsőként a névadó életpályájának főbb állomásait mutatta be elért tudományos fokozatait, eredményeit kiemelve. Külön méltatta munkássága tatai és járási vonatkozású elemeit is, megemlékezve a Tatai Népfőiskola alapításáról és segítéséről. A fiatal szakkollégista felidézte azon tragikus pillanatokat is, melyek a modern gondolkodású, tudós házaspár életének szomorú végét jelentette. Beszédét mégis az előre tekintésről, bizakodásról is szóló, Theodore Roosevelttől származó idézettel zárta: „Tedd, amit tudsz, azzal, amid van, ott, ahol vagy!”

ferjancz beszed

csoportkep temetoben

Programsorunk 2023. június 8-án, 9 órakor folytatódik a tóparti Magyary szobor koszorúzásával, majd a 10 órakor kezdődő Magyary konferenciával.

Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette

Előző cikkJÓTÉKONYSÁGI BÁLLAL SEGÍTETT A KOMÁROMI JÁRÁSI HIVATAL EGY TÉRSÉGBELI ÓVODÁNAK
Következő cikkMagyary Zoltánra emlékeztünk